Masz własne drzewka owocowe? Te gadżety mogą Ci się przydać!

Masz własne drzewka owocowe? Te gadżety mogą Ci się przydać!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Posadziłeś drzewka owocowe w swoim ogrodzie jesienią, a teraz możesz już ocenić, które z nich się przyjęły i chcesz podjąć następne kroki? A może to już Twój kolejny sezon z uprawą drzewek i zastanawiasz się nad dodatkowymi usprawnieniami, które mógłbyś wprowadzić?

Spryskiwacze, opryski, nawozy

Podstawowym sposobem wspierania hodowli drzewek owocowych jest chronienie ich przed szkodnikami, pasożytami i chorobami oraz nawożenie w celu dostarczenia niezbędnych pierwiastków i minerałów. Dbanie o to wszystko może wydawać się wyzwaniem, ale wcale nie musi nim być! Warto przede wszystkim wiedzieć, czego potrzebuje Twoja hodowla: drzewka owocowe wymagają takich pierwiastków jak azot, potas, magnez i fosfor (przy czym ten ostatni praktycznie wyłącznie w przypadku sadzenia roślin na zubożałej glebie). Powyższe składniki zawiera większość nawozów organicznych, kompost czy obornik. Oczywiście, może również zdecydować się na stosowanie preparatów jednoskładnikowych (lub wieloskładnikowych), ale w standardowej sytuacji nie będzie to konieczne. Pamiętaj jednak, że drzewek owocowych co do zasady nie nawozi się w pierwszym roku od posadzenia – tak naprawdę z pierwszym nawożeniem możesz poczekać nawet dwa lub trzy lata. Po tym czasie zabieg możesz przeprowadzać dwa razy do roku (wiosną i jesienią) nawozami mineralnymi i raz na trzy lata nawozami organicznymi.

Innym działaniem, które może być istotne dla stanu Twojej hodowli, jest pryskanie drzewek. Możesz to zrobić, wykorzystując zwykły opryskiwacz ogrodowy i podstawowe środki ochrony roślin. Pamiętaj, że w spryskiwaniu drzewek nie chodzi o ich leczenie – znacznie lepiej jest prowadzić opryski profilaktycznie, niezależnie od stanu hodowli, z określoną częstotliwością. W ten sposób zapewnisz swoim drzewkom wystarczającą ochronę przed patogenami czy szkodnikami, które mogą je zaatakować. Najlepszym czasem na wykonanie oprysków będzie wiosna – warto wtedy obficie spryskać całe drzewka (od nasady pnia po najwyższe pędy i gałązki). Możesz w tym czasie używać zarówno środki przeciwgrzybicznych, jak i tych na insekty.

Owoce z upraw – przetwory

Hodowla drzewek owocowych zmierza w jednym kierunku – do zbiorów. To na tym z pewnością zależy Ci najbardziej. A co zrobić, kiedy już doczekasz się własnych jabłek, śliwek, moreli i czereśni? Część możesz oczywiście zjeść „na surowo”, ale przy obfitych zbiorach trudne może być spożytkowanie w ten sposób wszystkich owoców. W takiej sytuacji przydatne mogą okazać się babcine przepisy na owocowe przetwory – soki, kompoty, dżemy, konfitury i powidła. Alternatywą jest zamrożenie lub wysuszenie owoców i jedzenie ich przez kolejne miesiące, na przykład w postaci przekąsek, lodów czy sorbetów. A jedynymi sprzętami, których potrzebujesz, by w ten sposób przetworzyć swoje zbiory są zamrażarka i suszarka do owoców – być może warto więc zrobić niewielką inwestycję w te urządzenia, by przez całą zimę cieszyć się smakami lata i jesieni.

Fot.: Elizabeth Tr. Armstrong/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*