Inteligentny ogród

Masz własne drzewka owocowe? Te gadżety mogą Ci się przydać!

Artykuł sponsorowany

Posadziłeś drzewka owocowe w swoim ogrodzie jesienią, a teraz możesz już ocenić, które z nich się przyjęły i chcesz podjąć następne kroki? A może to już Twój kolejny sezon z uprawą drzewek i zastanawiasz się nad dodatkowymi usprawnieniami, które mógłbyś wprowadzić?

Spryskiwacze, opryski, nawozy

Podstawowym sposobem wspierania hodowli drzewek owocowych jest chronienie ich przed szkodnikami, pasożytami i chorobami oraz nawożenie w celu dostarczenia niezbędnych pierwiastków i minerałów. Dbanie o to wszystko może wydawać się wyzwaniem, ale wcale nie musi nim być! Warto przede wszystkim wiedzieć, czego potrzebuje Twoja hodowla: drzewka owocowe wymagają takich pierwiastków jak azot, potas, magnez i fosfor (przy czym ten ostatni praktycznie wyłącznie w przypadku sadzenia roślin na zubożałej glebie). Powyższe składniki zawiera większość nawozów organicznych, kompost czy obornik. Oczywiście, może również zdecydować się na stosowanie preparatów jednoskładnikowych (lub wieloskładnikowych), ale w standardowej sytuacji nie będzie to konieczne. Pamiętaj jednak, że drzewek owocowych co do zasady nie nawozi się w pierwszym roku od posadzenia – tak naprawdę z pierwszym nawożeniem możesz poczekać nawet dwa lub trzy lata. Po tym czasie zabieg możesz przeprowadzać dwa razy do roku (wiosną i jesienią) nawozami mineralnymi i raz na trzy lata nawozami organicznymi.

Innym działaniem, które może być istotne dla stanu Twojej hodowli, jest pryskanie drzewek. Możesz to zrobić, wykorzystując zwykły opryskiwacz ogrodowy i podstawowe środki ochrony roślin. Pamiętaj, że w spryskiwaniu drzewek nie chodzi o ich leczenie – znacznie lepiej jest prowadzić opryski profilaktycznie, niezależnie od stanu hodowli, z określoną częstotliwością. W ten sposób zapewnisz swoim drzewkom wystarczającą ochronę przed patogenami czy szkodnikami, które mogą je zaatakować. Najlepszym czasem na wykonanie oprysków będzie wiosna – warto wtedy obficie spryskać całe drzewka (od nasady pnia po najwyższe pędy i gałązki). Możesz w tym czasie używać zarówno środki przeciwgrzybicznych, jak i tych na insekty.

Owoce z upraw – przetwory

Hodowla drzewek owocowych zmierza w jednym kierunku – do zbiorów. To na tym z pewnością zależy Ci najbardziej. A co zrobić, kiedy już doczekasz się własnych jabłek, śliwek, moreli i czereśni? Część możesz oczywiście zjeść „na surowo”, ale przy obfitych zbiorach trudne może być spożytkowanie w ten sposób wszystkich owoców. W takiej sytuacji przydatne mogą okazać się babcine przepisy na owocowe przetwory – soki, kompoty, dżemy, konfitury i powidła. Alternatywą jest zamrożenie lub wysuszenie owoców i jedzenie ich przez kolejne miesiące, na przykład w postaci przekąsek, lodów czy sorbetów. A jedynymi sprzętami, których potrzebujesz, by w ten sposób przetworzyć swoje zbiory są zamrażarka i suszarka do owoców – być może warto więc zrobić niewielką inwestycję w te urządzenia, by przez całą zimę cieszyć się smakami lata i jesieni.

Fot.: Elizabeth Tr. Armstrong/pexels.com

Magdalena Gawior
Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliskie jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.
    Oświetlenie salonu w stylu nowoczesnym – czego potrzebujesz?
    Poprzedni artykuł
    Czujniki alarmowe do domu
    Następny artykuł

    Może Ci się spodobać

    Komentarze

    Zostaw komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *