Instalacja antenowa. Jak zaplanować ją krok po kroku?

Instalacja antenowa. Jak zaplanować ją krok po kroku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Telewizja naziemna i satelitarna są źródłem informacji i rozrywki, w wielu miejscach wciąż stanowiąc pierwszy wybór, jeśli chodzi o media. 

Odpowiednio zaplanowana i wdrożona instalacja RTV pozwala korzystać ze stabilnego sygnału i cieszyć się wszystkimi zaletami odbiorników. W takim razie, jak zaplanować ją krok po kroku? Dowiesz się tego od nas!

Projektowanie układu instalacji RTV – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze trzeba dokładnie określić, w jakich pomieszczeniach będzie się wykorzystywało urządzenia RTV. Dzięki temu będzie można oszacować, ile dekoderów i odbiorników trzeba podłączyć. Następnie należy zaprojektować takie rzeczy, jak drogi, po których będą przechodzić kable, miejsce montażu anteny, a także gniazd natynkowych i podtynkowych.

Największą uwagę należy skoncentrować na salonie lub sypialni. W tych dwóch miejscach urządzenia RTV są używane najczęściej. Można też rozważyć poprowadzenie instalacji do pokoju dziecka czy jadalni.

Dzięki temu nawet jeśli nie planuje się aktualnie zamontować tam urządzeń RTV, to będzie to stanowić pewne zabezpieczenie, jeśli właściciel nieruchomości zmieni zdanie. Nie powinno się też przesadzać. Prawdopodobnie w kuchni czy łazience telewizor i inne takie urządzenie nie będzie potrzebne.

Jak dobrać właściwą odmianę okablowania

Kiedy ustali się, gdzie będą używane urządzenia RTV, a także ile dokładnie potrzeba sprzętu: dekoderów oraz odbiorników i określi się przebieg okablowania, należy dobrać jego odmianę. 

Najczęściej stosowanym typem jest rodzaj gwiaździsty. W tym przypadku przewody ze wszystkich pomieszczeń, w których znajduje się sprzęt RTV, przebiegają równolegle od punktu centralnego, zlokalizowanego najczęściej na poddaszu. Można też zdecydować się na inne odmiany. Jest to przelotowy i mieszany typ okablowania.

Zanim jeszcze podejmie się pracę, trzeba dokładnie zmierzyć trasę, po której będą przebiegały przewody i określić, jaką długość kabla zakupić. Sam kabel składa się z dwóch elementów chroniących sygnał przed zakłóceniami. Jest to foliowy ekran zrobiony z aluminium lub miedzi, a także oplot z miedzianych lub aluminiowych drucików. Za wysokiej klasy kabel antenowy trzeba zapłacić od 2 do 3 złotych za metr.

Realizacja planu montażu instalacji antenowej

Przy montażu instalacji antenowej trzeba pamiętać o tym, aby kable były przeprowadzane w niedużej odległości od posadzki. Mogą znajdować się w peszlach w środku ścian, zanim nałoży się tynki wewnętrzne, a także w wylewce podłogowej. Często stosowanym rozwiązaniem jest ukrycie ich w listwach przypodłogowych.

Do każdego ze wspomnianych gniazd trzeba doprowadzić minimalnie jeden kabel antenowy, a także jedną skrętkę komputerową, która będzie służyć do przewodowej transmisji internetu. Należy też doprowadzić zasilanie 230 V do skrzynki teletechnicznej stanowiącej punkt centralny. To do niej są podłączane elementy aktywne – wzmacniacz sygnału i multiswitch.

Podsumowanie najważniejszych informacji

Instalacja antenowa powinna być odpowiednio zaplanowana, najlepiej z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu sygnał będzie doprowadzony do pomieszczeń, w których domownicy będą najczęściej korzystać z urządzeń RTV. Należy też zwrócić uwagę na to, aby dobrać właściwe okablowanie. Dzięki temu będzie przesyłać obraz i dźwięk o dobrej jakości.

Zdj. główne: Michal Matlon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*