Wybieramy okna tarasowe do energooszczędnego domu

Wybieramy okna tarasowe do energooszczędnego domu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Energooszczędny dom to miejsce nie tylko przyjazne planecie, ale również Twoim finansom. Dzięki odpowiednio dobranym oknom możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, filtrowaniu powietrza i kontroli wilgotności. Czy pomogą Ci w tym okna energooszczędne? 

Podczas budowania nowoczesnych domów coraz częściej zwraca się uwagą na funkcjonalność poszczególnych elementów – nawet stolarki otworowej. Nie będziesz musiał rezygnować z dużej ilości przeszkleń i tarasowych drzwi, jeśli postawisz na produkty o odpowiednich parametrach izolacji. 

Czym są okna energooszczędne? 

Okna energooszczędne to produkty, po które sięga coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – podczas budowy domu warto zainwestować w rozwiązania, które w późniejszym czasie zwiększą ergonomię użytkowania pomieszczeń oraz zmniejszą rachunki. 

Oknami energooszczędnymi nazywa się takie okna, które spełniają 3 warunki – profile mają określoną izolacyjność cieplną (nie większą od 1,1), szyby wykazują przenikalność cieplną Ug o maksymalnym poziomie 0,7, a ramki dystansowe wykonane są ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Często szyby pokrywa się również cienką warstwą metali szlachetnych, których zadaniem jest odbijanie energii w postaci ciepła z powrotem do wnętrza pomieszczeń. 

>> Zobacz też: Duże przeszklenia – otwierane czy nie?

Okna energooszczędne, dzięki niezwykle skutecznej izolacji, pozwalają utrzymać niezmienną temperaturę wewnątrz – w zimie powietrze ogrzane, w zimie ochłodzone. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie i klimatyzację znacznie się zmniejszają, co daje wymierne korzyści tej inwestycji. 

taras duże okna
Photo by poyoky from Freepik.com

Wybór okien – jakie inne czynniki wziąć pod uwagę? 

Funkcje typu smart 

Jeśli marzy Ci się inteligentny dom, możesz zacząć od okien! Konieczny będzie montaż specjalnych czujników, które będą łączyć się z WiFi i aplikacją. Dzięki temu możliwe będzie zdalne sterowanie oknami, a także zaprogramowanie ich w specjalne funkcje, np. samodzielne zamykanie się wieczorami, otwieranie po przekroczeniu określonej temperatury wnętrz czy zamykanie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki inteligentnym oknom zaoszczędzisz na ogrzewaniu oraz będziesz mieć pewność, że Twój dom jest zawsze bezpieczny. 

Dźwiękoszczelność 

Im większa szczelność okien, tym mniej hałasów dociera do środka. Warto jednak dokładnie sprawdzać oznaczenia przed podjęciem decyzji – dźwiękoszczelność oznaczona jest symbolem Rw. Im wyższy współczynnik, tym większa szczelność okna. Ten parametr jest niezwykle istotny zwłaszcza jeśli wybieramy okna tarasowe do domu przy ruchliwej ulicy, w mieście lub po prostu cenimy sobie ciszę i spokój. 

Wentylacja 

Przy wyborze okien należy wziąć pod uwagę rodzaj wentylacji stosowanej w domu. Wentylacja grawitacyjna działa bowiem na zasadzie ciągłej cyrkulacji powietrza i samoistnego wypychania poprzez kominy powietrza “zużytego” na podstawie różnicy ciśnień. By jednak konieczna różnica ciśnień mogła zaistnieć, niezbędny jest stały – nawet niewielki – dostęp świeżego, zimnego powietrza. W starym budownictwie problem rozwiązywał się właściwie sam, ponieważ zazwyczaj okna były nieszczelne. Jednak przy dobrze izolujących, energooszczędnych oknach cyrkulacja powietrza zostaje wstrzymana. Z tego względu należy zamontować nawiewniki. Warto jednak pamiętać, że zmniejszą one dźwiękoszczelność okien. 

Okucia 

Chociaż okna tarasowe zazwyczaj otwierają się tylko przód-tył, na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które umożliwiają uchylanie i rozchylanie, a nawet stopniowanie uchyłu. Jest to najbardziej użytkowa część okna, gdyż bezpośrednio odpowiada za zakres użytkowania produktu. 

Estetyka

Funkcjonalność jest ważna, ale musi iść w parze z estetyką! Zastanów się zarówno nad kolorystyką ramek, jak i materiałem, z jakiego są wykonane. Metal nie będzie pasować do wnętrz utrzymanych w stylu scandi, prawda? Budując dom, warto mieć przygotowany gotowy plan. W przeciwnym wypadku będziesz dobierać styl aranżacji pod stolarkę otworową, a nie na odwrót.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*