Jakie zalety mają pompy ciepła?

Jakie zalety mają pompy ciepła?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła to rozwiązanie, o którym z pewnością słyszeli ci, którzy wznoszą domy. Są to urządzenia wykorzystujące niewielką ilość energii elektrycznej do napędu procesorów i uruchomienia pompy obiegowej, co w efekcie pozwala im pozyskiwać ciepło z otoczenia. W ten sposób należą do najtańszych sposobów na ogrzanie budynku.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła opierają się na fizycznym efekcie Joule’a-Thomsona. Polega on na zmianie temperatury gazu rzeczywistego podczas procesu termicznego, w czasie którego gaz rozprężany jest przy użyciu przegrody, która oddziela ośrodek o wyższym ciśnieniu od ośrodka o niższym ciśnieniu. W praktyce oznacza to, że gaz przedostający się z zewnątrz domu do jego wnętrza przez pompę ciepła zmienia swoją temperaturę na wyższą i ogrzewa pomieszczenia. Tłumacząc zasadę działania pompy ciepła często podaje się również przykład odwrotnej lodówki. Lodówki chłodzą powietrze wewnątrz siebie, usuwając z niego ciepło i oddając je na zewnątrz. Pompy ciepła grzeją powietrze w domu, usuwając ciepło z otoczenia domu i oddając je do wnętrza. Cały system grzewczy oparty na pompie ciepła składa się z trzech elementów: systemu źródła ciepła (ta część pobiera ciepło z otoczenia domu), pompy ciepła (która przeprowadza procesy sprawiające, że ciepła z otoczenia da się użyć do ogrzania budynku) oraz systemu dystrybucji i przechowywania (jest on odpowiedzialny za rozprowadzenia ciepła po domu lub tymczasowe jego magazynowanie). O instalacji pomp ciepła i kosztach ogrzewania możesz dowiedzieć się więcej tutaj: https://columbusenergy.pl/.

System źródła ciepła

Pobór ciepła z ośrodka zewnętrznego, czyli otoczenia domu jest bardzo prosty. W systemie źródła ciepła krąży woda zmieszana ze środkiem uniemożliwiającym jej zamarznięcie – obecnie najczęściej stosuje się roztwór glikolu. Ten płyn absorbuje ciepło z otoczenia, często wykorzystując grunt lub wody gruntowe, i przenosi je do pompy ciepła. Pozyskana w ten sposób energia stanowi około 75% domowego zapotrzebowania na ciepło. Oczywiście, istnieją różne rodzaje pomp i mogłeś spotkać się na przykład z powietrznymi pompami ciepła, które pozyskują energię wprost z powietrza. Tego typu urządzenia wykorzystują wentylator, który dostarcza ciepło bezpośrednio do pompy, bez konieczności istnienia opisanego wyżej systemu.

Pompa ciepła

Kluczowym elementem ogrzewania domu przy użyciu energii z zewnątrz są oczywiście same pompy ciepła. One również posiadają obieg, w którym krąży czynnik chłodniczy – tym razem gazowy. Przekazanie uzyskanej przez system źródła ciepła energii następuje w wymienniku ciepła (parowniku). Kiedy ciepło dostaje się do czynnika chłodniczego, ten ostatni odparowuje, a para jest pobierana przez sprężarkę. Urządzenie podnosi temperaturę czynnika, w kolejnym wymienniku ciepła dochodzi do skroplenia go i pobrania z niego ciepła. Po wszystkim czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego i wraca do pierwotnej formy.

System dystrybucji i przechowywania

Ogrzewanie budynku przy użyciu ciepła uzyskanego z pomp ciepła jest już bardzo proste. W domu musi być oczywiście założona instalacja grzewcza i zasobniki magazynujące ciepło. Czynnikiem grzewczym zazwyczaj jest woda, która przejmuje ciepło pozyskane z czynnika chłodniczego. Woda jest kierowana do systemu dystrybucji i rozprowadzana po całym budynku, może również służyć do ogrzania wody użytkowej. W efekcie korzystania z pomp ciepła uzyskujesz ogrzany dom i ciepłą wodę, a to wszystko w ekologicznym, tanim procesie. Jak tanim? Zakładając, że Twój dom ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, roczny koszt ogrzewania go przy użycia pompy ciepła wyniesie około 2100 zł. Dla porównania, jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie go gazem, ten koszt będzie równy 3164 zł.

Zdjęcie główne: pexels.com/Sebastian Sørensen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*