Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii? Sprawdzamy!

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii? Sprawdzamy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędzanie energii elektrycznej powinno polegać nie tylko na doborze taniego dostawcy usług, ale także zidentyfikowaniu i odłączeniu urządzeń, które nieużywane, pobierają prąd. Dzięki temu w portfelu pojawią się dodatkowe pieniądze. Jakie akcesoria w gospodarstwie domowym generują największe koszty?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia?

Jeszcze zanim przejdziemy do poszukiwania „pasożytów energetycznych” w domu, należy dowiedzieć się, jakie urządzenia powinny być kupowane. Kluczowe informacje znajdują się na oznaczeniach dotyczących zużycia energii, które są stosowane w całej Unii Europejskiej. 

Spoglądając na tył urządzeń RTV/AGD, czy zapoznając się z instrukcją obsługi, można zauważyć oznaczenia takie jak G, czy A. Pierwsze, jest najczęściej stosowane w przypadku pralek, suszarek i zmywarek, które potrzebują do działania najwięcej energii. Z kolei A jest przypisywane dla urządzeń pobierających najmniej prądu.

Klimatyzacja i ogrzewanie – jak używać?

Najwięcej energii spośród wszystkich pojedynczych urządzeń i systemów zużywają instalacje HVAC. W trakcie 24 godzin działania, jeden system może zużyć nawet od 28 do 63 kWh, co daje od 850 do 1950 kWh w ciągu miesiąca.

Żeby temu przeciwdziałać, instalacje grzewcze i chłodnicze powinny być używane wyłącznie w najgorętszych lub najzimniejszych częściach dnia. W pierwszym przypadku będzie to przedział między 12 a 16 godziną. Natomiast w drugim w trakcie godzin porannych i wieczornych.

Urządzenia RTV/ AGD – zredukuj pobór mocy

Lodówka zużywa nawet do 162 kWh w miesiącu. Nie można tutaj oczywiście stosować włączania i wyłączania, żeby zredukować pobór mocy. Warto jednak sprawdzić, jaka temperatura jest zalecana przez producenta – niekiedy temperatura jest ustawiona na niższą niż rekomendowana. Należy też regularnie czyścić wnętrze urządzenia, żeby utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza i chłodzenie.

Pralka i suszarka – ergonomiczne korzystanie

Pralka i suszarka zużywają łącznie nawet do 3045 watów. Żeby ograniczyć zapotrzebowanie na prąd, można zwrócić uwagę, aby prać wyłącznie wtedy, kiedy brudne rzeczy w pełni zajmą komorę bębna. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, dobrze jest też ustawić temperaturę na niską, a nie wysoką. W przypadku suszarki, dobrze jest zastanowić się nad kupnem stojaka na ubrania, który całkowicie wykluczy potrzebę odprowadzania wilgoci z ubrań za sprawą osobnego elektrycznego urządzenia.

stevepb/pixabay.com

Piekarnik i kuchenka elektryczna – wykorzystaj dodatkowe źródło ciepła

Używanie wspomnianych urządzeń przez średnio godzinę dziennie, na średnio-wysokim ogniu, będzie generować zużycie, kolejno 75 kWh i 45 kWh miesięcznie. Jest to dodatkowa kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Używanie piekarnika i kuchenki elektrycznej może stanowić pewne wsparcie dla systemu grzewczego w domu.

Żeby efektywnie korzystać z wyposażenia, można gotować w trakcie zimniejszych pór dnia, na przykład rano, przygotowując posiłki już na cały dzień lub robiąc to samo wieczorem. Można też zastanowić się nad kupnem mikrofalówki lub tostera, które pobierają mniej energii.

Światło i urządzenia elektroniczne

Oświetlenie w domu zużywa znaczną ilość energii elektrycznej, przede wszystkim, gdy światła są włączone przez cały dzień. Pierwszym krokiem do ograniczenia poboru energii jest stosowanie żarówek LED. Drugim, podłączenie systemu oświetlenia, w ramach możliwości, do oprogramowania typu smart home, które umożliwia sprawdzanie stanu działania instalacji i wyłączanie poszczególnych elementów.

W przypadku urządzeń elektronicznych i dołączanych do nich ładowarek, kluczową kwestią jest wyłączanie naładowanych już akcesoriów od źródła zasilania – dotyczy to także sprzętu ładującego. Telewizor, radio, czy komputer powinny być natomiast odłączone od prądu po zakończeniu użytkowania.

Zdj. główne: Sprinter_Lucio/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*