Energooszczędne okna w dachu

Energooszczędne okna w dachu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rosnące ceny energii sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych form jej pozyskiwania dla swojego domu, w celu zmniejszenia ponoszonych kosztów. Pionierem na rynku branży energetycznej wiodą panele fotowoltaiczne, jednak ciekawym rozwiązaniem stało się również zastosowanie energooszczędnych okna w dachu. 

Energooszczędne okno w dachu – czym jest?

Wraz z zapotrzebowaniem na alternatywne źródła energii na rynku energetycznym pojawia się coraz więcej rozwiązań, pozwalających uzyskać oszczędność i niezależność energetyczną. Do całej tej otoczki dochodzi jeszcze ekologia, która stała się wręcz filozofią życia, nie tylko mieszkańców domów jedno lub wielorodzinnych, ale i coraz większej liczby inwestorów.

Energooszczędne okna w dachu to nowość, która staje się coraz bardziej popularna. Ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie. Decydując się na nowe okna, klienci zyskują nie tylko więcej światła w pomieszczeniach, ale przede wszystkim chronią się przed ucieczką ciepła z domu. W rezultacie gwarantuje to niższe rachunki za energię.

Photo by bilanol from Freepik.com

Warto też nadmienić, że rozmieszczenie okien nie jest bez znaczenia – szczególnie dla bilansu energetycznego. Dlatego, jeśli budujesz dom, poleca się wedle możliwości umieścić okna od strony południowej – aby uzyskać najlepsze oświetlenie w ciągu dnia. W kwestii małych pomieszczeń radzi się stosować okna centralnie tak, aby promienie słoneczne równomiernie oświetlały pokój. Okna od północnej strony z kolei pozwolą na efekt rozproszenia delikatnego światła słonecznego w pomieszczeniu. Należy pamiętać też o tym, że zimą jesteśmy narażeni na straty ciepła, dlatego warto pomyśleć również o izolacji w postaci rolet zewnętrznych. Zimą zatrzymają ciepło w domu, zaś latem będą świetnie podtrzymywać niższą temperaturę w upalne dni.

Jak skonstruowane są energooszczędne okna w dachu? 

Najnowsze okna dachowe cechują się konstrukcją, która pozwala na uzyskanie jak najlepszej izolacyjności. Ponieważ okna dachowe są bardzo efektywne pod względem utrzymywania ciepła, szczególnie latem wymagają stosowania przesłon. Co ważne, aby okno uznane było za energooszczędne, najistotniejszym elementem, poza odpowiednią ramą, są szyby oraz sposób ich osadzenia.

Najpopularniejszymi modelami okien energooszczędnych, a zarazem najskuteczniejszymi w termoizolacji, są te trzyszybowe, które dodatkowo oddzielone są ramką wykonaną albo z polimeru, albo ze stali szlachetnej. Sama przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest gazami szlachetnymi – to pozwala uzyskiwać  niski współczynnik przenikania ciepła. Same szyby również  dla dodatkowej skuteczności pokrywa się specjalną powłoką niskoemisyjną. Dzięki temu nie tylko mamy świetne energooszczędne, ale i tłumiące hałasy zewnętrzne rozwiązanie.

Okna energooszczędne to:

  • oszczędność,
  • ekologia,
  • energia naturalna,
  • termoizolacja, 
  • klimatyzacja w upalne dni,
  • dobre oświetlenie pomieszczeń,
  • neutralizacja hałasów,
  • pełen komfort,

Przed zakupem warto również wiedzieć o rodzajach okien energooszczędnych, aby wybrać najbardziej odpowiednie okna dla naszych oczekiwań. W ofercie możemy dopasować materiał wykonania, rozmiar, kształt oraz miejsce ich montażu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien energooszczędnych?

Podczas wyboru okien energooszczędnych niebagatelną rolę odgrywa współczynnik przenikania ciepła Uw. Ważne, aby mieć świadomośc, że im jest on mniejszy, tym okna będą miały lepszą izolację cieplną. Dlatego dla okien energooszczędnych współczynnik Uw nie powinien być większy niż 1,0 W/m²K. Dodatkowo dla domów pasywnych współczynnik ten jest niższy – nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K.

Warto zatem przed zakupem sprawdzić, czy oferowane przez producenta okna są faktycznie energooszczędne, czy wartość współczynnika przenikania ciepła jest dobra dla wybranego modelu. Najlepsze jakościowo okna energooszczędne, które faktycznie gwarantują maksymalną efektywność, powinny składać się z trzech, a nawet czterech szyb. 

>> Zobacz też: Energooszczędne okna na poddaszu, czyli jakie?

Okna energooszczędne – cena

Cena okna uzależniona jest od kilku czynników:

  • rodzaju materiału,
  • liczby tafli i jakości szyb,
  • rozmiaru oraz kształtu,
  • przeznaczenia okien.

Ceny okien energooszczędnych zaczynają się w okolicach  250 zł w przypadku niewielkich okien łazienkowych, do nawet ok. 650 zł w przypadku okien pokojowych. Dodatkowo wybór innego koloru, niż klasyczny biały również wpływa na podwyższenie ceny. W wielu przypadkach istnieje możliwość wyboru  drewnopodobnego wykończenia okien z tworzyw sztucznych. Przy energooszczędnych oknach dachowych należy uwzględnić dodatkowy koszt związany z wybranym systemem otwierania (np. obrotowym, uchylno-przesuwnym) oraz montażem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*