Czy dzięki rekuperacji możemy zaoszczędzić?

Czy dzięki rekuperacji możemy zaoszczędzić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej montuje się systemy lub elementy mające na celu oszczędność pieniędzy. Jednym z nich jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czym jest? Jak działa? I co najważniejsze – jak można na niej zaoszczędzić? 

Rekuperacja to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Zapewnia stały komfort życia mieszkańców przy równoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania. Można więc powiedzieć, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to inwestycja, która szybko się zwróci. Wystarczy tylko dać jej szansę. 

rekuperacja
Photo by funfunphoto from Freepik.com

Jak działa rekuperacja? 

Tradycyjna wentylacja w domu opiera się na ciągu powietrza. Nieszczelne okna i silne grzanie pieca powodowało stałą i mocną cyrkulację powietrza, które ulatniało się przez szyby kominowe na zewnątrz. Powietrze “zużyte” tym samym było usuwane z domu, a świeże, pełne tlenu dostawało się do środka przez nieszczelności lub otwarte okna. Wraz z upływem czasu i postępem technologicznym zmieniają się również sposoby wentylacji. Zamiast pieca pojawiło się ogrzewanie podłogowe i kaloryfery, a okna mają specjalne uszczelki uniemożliwiające dostawaniu się zimna do wewnątrz i odwrotnie. Ma to swoje plusy – dzięki izolacji cieplnej nie trzeba płacić wysokich rachunków za stałe dogrzewanie. Jak jednak zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza bez konieczności utraty ciepła? Z pomocą przychodzi rekuperacja. 

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to sposób na wykorzystanie wytworzonego już ciepła do ogrzania świeżego powietrza. Sercem mechanizmu jest urządzenie zwane rekuperatorem – to on zasysa powietrze z zewnątrz do środka domu, a także wypycha powietrze “zużyte” na zewnątrz. Robi to jednak za pomocą dwóch odrębnych kanałów, dzięki czemu świeże powietrze nie łączy się z powietrzem zanieczyszczonym. Oddaje mu jednak swoje ciepło, dzięki czemu znaczny procent energii powraca bez konieczności ponownego ogrzewania. 

Jak możemy zaoszczędzić dzięki rekuperacji? 

  1. Mniejsze opłaty za ogrzewanie 

Chociaż może wydawać Ci się, że są to tylko czcze obietnice producentów rekuperatorów, udowodniono, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania. Dzieje się tak dlatego, że domy izolowane są coraz szczelniej, a im mniej przepuszczalna bryła, tym bardziej zawodzi wentylacja grawitacyjna i konieczne jest szukanie rozwiązań alternatywnych lub mechaniczne wietrzenie domu – które prowadzi do wychłodzenia pomieszczeń i konieczności ponownego ogrzewania. Zdarzyło Ci się w zimie rozszczelnić okno, by do środka wpadło choć trochę tlenu? To zimne powietrze musiało później zostać drastycznie ogrzane – a tym samym wygenerowało straty pieniężne. Dzięki rekuperacji nie będziesz więcej martwić się o dostęp do świeżego powietrza, gdyż wszystko dzieje się automatycznie. 

  1. Brak konieczności ponownego filtrowania powietrza 

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to również świetne rozwiązanie dla alergików. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, na jego obrzeżach czy w całkowitej dziczy, powietrze pełne jest kurzu, pyłu, substancji chemicznych i innych zanieczyszczeń. W przypadku wentylacji grawitacyjnej konieczne jest zamontowanie w domu specjalnych filtrów, które wyłapują zanieczyszczenia i neutralizują je, aby domownicy mogli oddychać pełną piersią. 

Rekuperatory mają wbudowane filtry, które uzdatniają powietrze wchodzące podczas jego ogrzewania. Nie musisz więc już martwić się o choroby płuc i gorsze samopoczucie wywołane smogiem. Nie ma potrzeby kupowania drogich filtrów, które uzdatnią powietrze po raz kolejny.  

>> Przeczytaj także: Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

  1. Profilaktyka 

Jeśli odpowiednio dobierzesz rekuperator, będzie on miał nie tylko filtry zanieczyszczeń, ale również grzybów, pleśni i innych niechcianych lokatorów, którzy przy dużej wilgotności mogliby zalęgnąć się w ścianach. Rekuperacja pozwala utrzymać odpowiedni poziom  wilgoci, dzięki czemu chroni nie tylko zdrowie domowników, lecz również meble i dodatki przed zniszczeniem.

Co ciekawe, przy rekuperatorze z wbudowanym filtrem CO2, pleśni, kurzu itd. nie warto otwierać okien, gdyż wpadające powietrze jest całkowicie bezpieczne i oczyszczone. Pozwala to także pozbyć się innych niechcianych lokatorów, zwłaszcza latem – komarów i robaków. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*