Czy budownictwo energooszczędne zyskuje na popularności? – standard czy wymóg

Czy budownictwo energooszczędne zyskuje na popularności? – standard czy wymóg
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowę domów energooszczędnych wymuszają obecnie przepisy prawa, a konkretnie standard WT2021. Wielu inwestorów idzie jednak o krok dalej, decydując się na rozwiązania, które jeszcze bardziej wpływają na energooszczędność, co z wynika z chęci ograniczenia kosztów eksploatacji domu oraz troski o środowisko.

Co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię? Czy energooszczędność staje się standardem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest standard WT2021?

Standard WT2021 to warunki techniczne obowiązujące dla wszystkich domów, które są budowane w oparciu o pozwolenie uzyskane w 2021 roku i później. Ich podstawowym założeniem jest, że każdy dom musi być energooszczędny, co oznacza, że jego zapotrzebowanie na energię (Ep) nie będzie przekraczało 70 kWh/(m²/rok). Aby osiągnąć taki wynik norma WT2021 określa także wysokość maksymalnego współczynnika ciepła dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku. Wygląda to następująco:

  • ściany zewnętrzne- 0,2 W/(m²·K);
  • podłogi – 0,3 W/(m²·K);
  • okna zwykłe – 0,9 W/(m²·K);
  • okna połaciowe – 1,1 W/(m²·K);
  • dach – 0,15 W/(m²·K);
  • drzwi zewnętrzne i bramy garażowe – 1,3 W/(m²·K).

Czym charakteryzują się projekty domów energooszczędnych?

Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się przede wszystkim zwartą bryłą oraz dwuspadowym dachem. Oczywiście nie jest to w żaden sposób narzucone ani uregulowane prawnie, jednak takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ryzyko powstawania mostków cieplnych. Zwarta bryła oznacza również ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze straty ciepła. Zaletą dwuspadowych dachów oprócz energooszczędności są natomiast również mniejsze koszty budowy, co wynika z faktu, że taka konstrukcja jest prostsza, a do jej stworzenia i pokrycia potrzeba zdecydowanie mniej materiału niż w przypadku dachu wielospadowego.

Co wpływa na energooszczędność budynku?

Warto mieć świadomość, że energooszczędność domu wynika nie tylko z jakości zastosowanych materiałów, czy prostej konstrukcji. Bardzo ważne jest również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata oraz prawidłowe wydzielenie w nim stref funkcjonalnych. Strefa dzienna, w której znajduje się przede wszystkim salon powinna znajdować się od strony południowej, co pozwala dogrzać i doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym. Strefa użytkowa powinna być natomiast usytuowana od strony północnej, co wynika z faktu, że nie wymaga zbyt wiele światła naturalnego oraz można w niej utrzymywać trochę niższą temperaturę. Więcej energooszczędnych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę można znaleźć w artykule: Energooszczędne rozwiązania w domu – jakie się opłacają. Dom niskoenergetyczny: zalety i opłacalność jego budowy.

Domy energooszczędne – standard, czy wymóg?

Obowiązujące przepisy prawa w pewnym stopniu wymuszają na inwestorach budowę domów energooszczędnych. Należy jednak podkreślić, że w wielu przypadkach zastosowanie energooszczędnych rozwiązań wynika z rosnącej świadomości Polaków, którzy przykładają coraz większą wagę do ochrony środowiska, czy racjonalnego gospodarowania. Jest to szczególnie istotne w czasach, kiedy ceny energii błyskawicznie rosną, ponieważ budowa domu energooszczędnego pozwala ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją. Dlatego też dla wielu osób nie ma znaczenia fakt, że wymagają tego również konkretne przepisy.

Podsumowując należy stwierdzić, że domy energooszczędne w najbliższym czasie staną się w Polsce standardem. Wynika to przede wszystkim ze świadomości inwestorów, którzy dążą do zminimalizowania kosztów eksploatacji budynków. Pozytywny efekt takiego działania z pewnością odczuje również środowisko naturalne.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*