Uniezależniamy się od cen prądu, możemy magazynować nadwyżki, drożej sprzedać dom, przysłużyć się środowisku i cieszyć się bezawaryjną instalacją, bez dodatkowych kosztów. Wyjaśniamy, dlaczego warto zamontować panele fotowoltaiczne.
Panele fotowoltaiczne skutecznie przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Warto skorzystać z tego rozwiązania, szczególnie że z każdym rokiem rachunki za prąd są coraz wyższe.
Niestety udział odnawialnych źródeł energii w naszym kraju wciąż jest dość niski, szczególnie patrząc na wymogi Unii Europejskiej, więc chętni właściciele domów mogą otrzymać dofinansowanie na ich montaż, co sprawi, że jeszcze szybciej nastąpi zwrot inwestycji. Środki można uzyskać, przystępując do wybranych programów, jak chociażby Czyste powietrze czy Energia miast i wiele innych.
Przydomowe elektrownie dają wymierne korzyści – nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Wyjaśniamy, dlaczego warto zamontować je w swoim domu, a właściwie na swoim domu.
Nikt nie może pozbawić nas dostępu do promieni słonecznych, a więc panele fotowoltaiczne dają nam nieograniczony dostęp do własnego prądu. Dzięki temu nasze gospodarstwo domowe jest w pełni samowystarczalne i nie jesteśmy zależni od cen prądu, a właściwie od podwyżek, których nie dałoby się uniknąć.
Koszt instalacji paneli szybko się zwraca, szczególnie jeśli otrzymamy dofinansowanie, zatem już po kilku latach możemy cieszyć się darmową energią i zaoszczędzonymi pieniędzmi. Dodatkowo energia elektryczna jest wytwarzana niezależnie do warunków atmosferycznych. Nigdy nie następuje całkowity spadek produkcji, zatem nie trzeba obawiać się, że w którymś momencie zabraknie prądu.
Wyprodukowaną energię możemy zużyć od razu, ale warto pamiętać, że jej ilość różni się w zależności od sezonu. Często zdarza się, że mamy nadwyżkę prądu, czyli produkujemy więcej, niż jesteśmy w stanie zużyć. Wówczas możemy albo przekazać ją do zewnętrznej sieci energetycznej i odebrać w innym okresie (gdy panele pracują mniej efektywnie – wieczorem, nocą czy w krótkie zimowe dni), albo sprzedać.
Posiadanie przydomowej elektrowni wpływa pozytywnie na wartość nieruchomości, zdecydowanie ją podnosząc. Zatem gdy dochodzi do sytuacji, że chcemy sprzedać dom, warto dodatkowo uwzględnić koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych. Okazuje się, że wielu kupców jest w stanie zapłacić więcej za taki dom. To sprawia, że zwrócą się wydane przez nas pieniądze.
Poza finansowymi korzyściami nie sposób nie wspomnieć o ekologicznych. Fotowoltaika wykazuje niską szkodliwość dla środowiska. Energia słoneczna jest odnawialna, zrównoważona i nigdy jej nie zabraknie, zatem w żadnym razie nie narażamy przyszłych pokoleń. Wykorzystujemy promienie, które i tak docierają do naszej planety. Wszystko odbywa się bezgłośnie, więc można zainstalować ją wszędzie, nawet w mocno zaludnionych miejscach.
Dodatkowo jest czystym źródłem – nie emituje dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń szkodliwych dla człowieka, zwierząt i przyrody (same panele również nadają się do recyklingu).
Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne i bezobsługowe, działają bezawaryjnie przez wiele lat, co pozwala na zaoszczędzenie nie tylko naszego czasu, ale i energii. Nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.
Przeczytaj także: Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?
To jeszcze nie wszystko, gdyż panele są także wytrzymałe mechanicznie. Są pokryte szkłem hartowanym odpornym na trudne warunki atmosferyczne, jak burza czy grad. Ponadto wiele firm oferuje ubezpieczenie przydomowych elektrowni, co warto wziąć pod uwagę.