Energooszczędne grzejniki elektryczne. Czym się kierować podczas zakupu?

Energooszczędne grzejniki elektryczne. Czym się kierować podczas zakupu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Energooszczędność to w obecnych czasach jedna z podstawowych zalet inteligentnych domów. Chcąc zbudować dom, który będzie nie tylko ułatwieniem, ale też inwestycją, postaw na energooszczędne ogrzewanie. 

Dlaczego jeden grzejnik zużywa mniej energii od drugiego?

Mogłoby się wydać, że niezależnie od tego, jaki grzejnik wybierzemy, pobór energii będzie dokładnie taki sam. Jest w tym odrobina prawdy, ponieważ grzejnik elektryczny przekształca w ciepło praktycznie całą energię, którą pobiera. Nie od niego zależne jest zapotrzebowanie energetyczne domu, a grzejnik zawsze wyprodukuje tyle ciepła, by temperatura w pomieszczeniu została ustabilizowana. Tym, co naprawdę wpływa na energooszczędność grzejników, jest nie tylko ich rodzaj, ale też dodatkowe funkcje.

Rodzaje grzejników

Obecnie w budownictwie stosuje się wiele różnorodnych metod ogrzewania energooszczędnego. W zależności od Twojego budżetu i potrzeb możesz wybierać pomiędzy metodami grzewczymi, których koszt będzie wyższy, ale zwróci Ci się na przestrzeni lat (oraz znacząco podniesie wartość Twojego domu). Albo takimi, które będą nieco tańsze, ale więcej będziesz płacić za ogrzewanie. Oferta grzejników elektrycznych jest szeroka, a urządzenia potrafią znacząco się od siebie różnić. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości.

Grzejniki olejowe

Nie bez powodu grzejniki olejowe to najczęściej wybierane modele. Mają wiele zalet. Na pierwszy plan bez wątpienia wysuwa się ich zdolność do utrzymywania ciepła. Jeszcze długo po odłączeniu grzejnika od prądu, jest on gorący, jednak ma to też pewną wadę – stosunkowo długo nagrzewa się on do pożądanej temperatury. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli zależy Ci modelu, który z łatwością da się przenosić z miejsca na miejsce. Grzejniki olejowe zazwyczaj wyposażone są w kółka albo specjalny uchwyt umożliwiający swobodne przeniesienie urządzenia tam, gdzie chcesz.  

Grzejniki konwektorowe

Na ich popularność bez wątpienia ma wpływ stosunkowo niska cena w porównaniu z innymi grzejnikami. Dodatkowo dostępne są w wersji wolnostojącej lub do zamontowania na ścianie, dlatego odpowiedzą na potrzeby wielu użytkowników. W przeciwieństwie do grzejnika olejowego grzejnik konwektorowy działa od razu po podłączeniu do gniazdka, jednak szybkie nagrzanie pomieszczenia wiąże się ze sporym minusem tych urządzeń. Takie grzejniki bardzo wysuszają powietrze, co może negatywnie wpłynąć na komfort domowników.

Promienniki

To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych grzejników, jednak ze względu na sposób działania sprawdzi się jedynie w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki radiacji i promieniowaniu podczerwonemu promienniki nagrzewają się, jednak ciepło promieniuje jedynie na małym obszarze. 

Grzejniki ceramiczne

Najmniej popularne rozwiązanie spośród grzejników, jednak również warte uwagi. Tak jak grzejniki olejowe oddają ciepło jeszcze długo po odłączeniu z prądu, a wszystko przez ceramiczny wkład w środku urządzenia.

Moc grzejnika

Jaki grzejnik będzie odpowiedni dla Ciebie? To ważne pytanie, na które odpowiedź nie jest wcale tak skomplikowana. Przede wszystkim musisz zastanowić się, jaka moc grzejnika będzie odpowiednia dla Twojego domu. Ważne są nie tylko rozmiary domu, ale też pomieszczeń. Co to oznacza?

Wyobraź sobie dwa domy o dokładnie takiej samej liczbie metrów sześciennych. Jeden jest jednak podzielony na więcej mniejszych pomieszczeń, a w drugim znajdują się głównie duże pokoje i otwarte przestrzenie. W praktyce wygląda to w ten sposób, że pierwszy dom będzie potrzebował grzejników o mniejszej mocy, ponieważ ogrzewa mniejsze pokoje. A drugi – grzejników o większej mocy, ponieważ trudniej będzie mu doprowadzić ciepło do całego pomieszczenia. 

Termostat

Termostat w bardzo prosty, ale skuteczny sposób wpływa na regulację temperatury, a tym samym energooszczędność grzejnika elektrycznego. Służy on bowiem do ustawiania stałej temperatury. W momencie, gdy temperatura w pokoju równa się tej ustalonej, przestaje on pracować (albo ogranicza swoją pracę). Szukając idealnego grzejnika, koniecznie zwróć uwagę na to, czy ma termostat. To jedna z podstawowych funkcji, dzięki którym zadbasz o energooszczędność swojego domu.

Wentylator

Dobry wentylator sprawi, że pomieszczenie o wiele szybciej i bardziej równomiernie będzie się nagrzewać. To właśnie dzięki niemu, wchodząc do zimnego domu i włączając grzejnik, w krótkim czasie będziesz mógł cieszyć się wysoką temperaturą. Ta funkcja doskonale sprawdza się też w łazienkach, których zazwyczaj nie nagrzewamy cały czas. Wystarczy jednak uruchomić grzejnik na kilka minut przed kąpielą czy prysznicem, a zaraz uzyskamy wymarzoną temperaturę.

Programator

To niewątpliwie jedna z tych funkcji, która znacząco wpływa na energooszczędność. Dzięki możliwości ustawiania temperatury możesz świadomie kontrolować zużycie prądu. Wystarczy, że ustawisz program tak, aby włączył się na pół godziny przed Twoim powrotem do domu i nie musisz martwić się zbyt wysokimi rachunkami.

Zdj. główne: yueban/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*