Prosument – kim jest?

Prosument – kim jest?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne mogą liczyć na liczne dofinansowania. Jednym z takich programów był realizowany w latach 2010–2020 „Prosument”. 

W tym miejscu warto jednak zapytać o sam termin: co to znaczy, że ktoś jest „prosumentem”? Jakie korzyści idą z tym w parze?

Prosument, czyli kto?

Mianem prosumenta określamy osobę, która jednocześnie konsumuje i produkuje energię elektryczną. Samo słowo powstało jako zbitka wyrazów „producent” i „konsument”. Ostatni element jest oczywiście powszechny – każdy człowiek potrzebuje do zwyczajnego funkcjonowania energii, która może pochodzić z różnych źródeł. W taki sposób stajemy się konsumentami. 

Bycie producentem w tej dziedzinie jest jednak trudniejsze. Nie da się na własną rękę produkować prądu z kopalin lub wykorzystując do tego atom. Niewielkie elektrownie wodne, popularne np. w Ameryce Północnej, w Polsce są rzadsze z powodu utrudnień prawnych i dużych kwot inwestycji. Podobne problemy sprawia montaż turbin wiatrowych. Z tego powodu w naszym kraju bycie prosumentem jest związane z wytwarzaniem energii dzięki własnym instalacjom fotowoltaicznym.

Kto może być prosumentem?

W naszym kraju kwestię bycia prosumentem opisuje ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Może nim być osoba, firma lub rolnik, którzy zamontowali panele, magazynują i wykorzystują energię, jej nadwyżkę przekazują zaś do sieci energetycznej.

Ile zarobić może prosument?

Przede wszystkim zyskiem jest w tym przypadku możliwość wytwarzania prądu na własne potrzeby. Prosument opłaca jedynie opłatę handlową. Jest też zobligowany do pokrycia kosztów wówczas, gdy ilość wyprodukowanej energii jest mniejsza od zużytej. 

Czy prosument może sprzedawać energię elektryczną?

W przypadku produkcji prądu na własne potrzeby, czyli jeśli chodzi o prosumentów indywidualnych posiadających instalacje o mocy do 50 kWp, taka możliwość obecnie nie istnieje. Można jednak odbierać wyprodukowane ilości prądu. W zależności od wielkości instalacji za każdą wyprodukowaną 1 kWp przysługuje:

  • 0,7 kWp dla mikroinstalacji o mocy od 10 do 50 kWp,
  • 0,8 kWP w przypadku instalacji fotowoltaicznych o najmniejszej mocy.

Zapowiadane zmiany w prawie mają iść w kierunku likwidacji systemu upustów i poszerzeniu możliwości sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej dzięki mikroinstalacjom. Osoby, które zostały prosumentami na dawnych zasadach, mają jednak gwarancję pozostania na nich przez 15 lat.

Dlaczego opłaca się być prosumentem?

Bycie prosumentem związane jest z licznymi korzyściami. Przede wszystkim należą do nich: 

  • ograniczenie wydatków na energię w budżecie domowym – ostatnie miesiące pokazują, że to właśnie tego typu koszty coraz bardziej pochłaniają nasze pieniądze. Dzięki zostaniu prosumentem możemy uniezależnić się od zmian cen energii;
  • uniezależnienie energetycznie – jesteśmy w stanie zaopatrywać własne gospodarstwo w energię przez szereg lat. Jest to zdecydowanie długofalowa inwestycja, która zwróci się z czasem;
  • dbamy o środowisko – bierzemy udział w ogromnym i potrzebnym projekcie wymiany wysokoemisyjnych źródeł energii na te, które pozwalają produkować ją dzięki zasobom w pełni odnawialnym.

Zdjęcie główne: Gustavo Fring/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*