dach domu z oknami dachowymi

Jeśli planujesz wymianę okien dachowych, zapewne słyszałeś o możliwości odliczenia od podatku PIT wydatków poniesionych na termomodernizację. Ulga przysługuje jednak określonym osobom w określonych warunkach.

okna dachowe
Photo by bilanol from: Freepik.com

Jakie warunki musisz spełnić

Zgodnie  z ustawą o PIT podatnik, będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo do ulgi w związku z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi.

Jeśli właściciel nie ma tytułu prawnego, tj. aktu notarialnego, z którego wynika prawo własności do nieruchomości, nie może otrzymać ulgi.

Podatnikiem w rozumieniu ustawy jest podatnik podatku dochodowego (inaczej PIT), który rozlicza się na formularzach PIT-36 albo PIT-37 lub według 19% podatku liniowego, rozliczający się na formularzu PIT-36L oraz podatnicy, rozliczający się na formularzu PIT-28, tj. płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

>> Zobacz też: Energooszczędne okna na poddaszu, czyli jakie?

Ulgę otrzymają te osoby, które w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek, zakończą przedsięwzięcia termomodernizacyjne. W Internecie można skorzystać z opcji ulga termomodernizacyjna – kalkulator i obliczyć wysokość ulgi jak nam przysługuje.

Musimy także mieć na uwadze, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest ściśle określone ustawą (art. 2 pkt 2). Zgodnie z nią takie przedsięwzięcie, tj. wymiana okna dachowego, powinno gwarantować, np. energooszczędność poprzez ograniczenie strat ciepła.

>> Przeczytaj także: Program “Czyste powietrze”. Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?

Dodatkowo istnieje ustawa (art. 3 pkt 2a), która reguluje znaczenie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a jest nim budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Bartosz Promiński
Nie ma dla niego nic lepszego niż relaks przy dobrej książce. Lubi otaczać się praktycznymi przedmiotami. Jest ciekawy nowych rozwiązań aranżacyjnych, dzięki którym wnętrze mieszkanie może zyskać nowy wygląd.
  Gips z włóknem szklanym czy tynki gipsowo-wapienne?
  Poprzedni artykuł
  Domofony bezsłuchawkowe. Montaż i programowanie
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Dotacje i prawo