Dotacje i prawo

Dopłaty do domów energooszczędnych. Ile można uzyskać?

Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Coraz częściej zależy nam na dbaniu o środowisko. Nic w tym dziwnego, jako społeczeństwo jesteśmy bardziej świadomi następstw katastrofy klimatycznej. Na szczęście zdaliśmy sobie także sprawę, że również jako jednostki mamy na to wpływ. 

Okazuje się też, że dbanie o środowisko i zamiana „tradycyjnych domów” na domy energooszczędne jest opłacalna. Oprócz oczywistych atutów tego typu inwestycji możemy również otrzymać różnego rodzaju dopłaty, które pomogą nam zmienić nasze domy w energooszczędne i niemal samowystarczalne twierdze. Jakie to dopłaty i ile możemy zyskać?

Skąd uzyskać pomoc?

W naszym kraju istnieje kilka programów rządowych, z których możemy uzyskać wsparcie finansowe. Oczywiście musimy dopasować do nich nasze potrzeby, tak by spełniały wszystkie wymogi i kryteria, jednak nie jest to trudne. W ten sposób rząd chce nakłonić obywateli do zmiany przyzwyczajeń, a także dotychczasowych sposobów zarządzania domami na ekologiczne i energooszczędne alternatywy lepsze dla środowiska. Do najciekawszych inicjatyw, które pomogą nam w tej zmianie, należą programy: Mój prąd, Czyste powietrze, Moja woda 2022, a także Moje ciepło.

Program Moja woda 2022

Jest to program oferujący dopłaty do domów energooszczędnych realizowany na poziomie regionalnym i pilotowany przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakłada dotacje do 5 tysięcy zł, jednak nie większe niż 80% kosztów kwalifikowanych na budowę przydomowej instalacji zatrzymującej wody opadowe i roztopowe, czyli w dużym uogólnieniu – deszczówkę. Koszt przez nas poniesiony nie może być niższy niż 2 tysiące zł. W założeniu program ma trwać do końca 2024 roku. Na razie nieznana jest data kolejnej tury.

Program Czyste powietrze

To dość znany program, szeroko omawiany w mediach. Na ten moment to najważniejszy program pozwalający na pokrycie kosztów termomodernizacji domów. W zakres działań, które możemy prowadzić w jego ramach, wchodzą wymiana starych pieców oraz zmniejszenie energii koniecznej do ogrzania domu (w tym termoizolacja, czyli docieplenie). 

Program przewiduje dofinansowania na wymianę pieca w wysokości do 37 tysięcy zł. Najważniejszym kryterium, które pozwala nam się do niego dostać, jest fakt, że modernizowany dom jest już wybudowany i użytkowany. Nie możemy wnioskować o dopłaty do budujących się i niezamieszkanych domów.

Program Moje ciepło

Program ten jest swoistą nowością, gdyż nabór do niego ruszył dopiero 29 kwietnia tego roku. Jego głównym celem jest wspieranie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem ekologicznych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych.

W odróżnieniu od programu Czyste powietrze, o dopłatę mogą się tu ubiegać również osoby, które dopiero budują swój dom i jeszcze w nim nie mieszkają. Ważną kwestią jest również brak konieczności posiadania instalacji fotowoltaicznej w momencie składania wniosku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że w programie przewidziane są dotacje w wysokości 7 tysięcy zł w przypadku powietrznej pompy ciepła, zaś w przypadku gruntowej pompy ciepła będzie to maksymalnie 21 tysięcy zł. Sama dotacja ma zaś wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Marta Kozłowska
Mieszka w małym domu z ogrodem na wsi. Kocha ciszę, spokój i porządek, co nie jest proste do osiągnięcia, kiedy jest się właścicielką psa i pięciu kotów. Jako copywriterka dzieli się wypróbowanymi i sprawdzającymi się patentami, które namiętnie testuje.
  Witryny do salonu i jadalni – jakie są najnowsze trendy?
  Poprzedni artykuł
  Jak zagrodzić wstęp na posesję?
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Więcej w Dotacje i prawo