Dotacje i prawo

Dom energooszczędny 2021. Zaostrzenie prawa budowlanego

zaostrzenie prawa budowlanego
Photo by ds_30 from Pixabay.com

Od 2021 roku obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego, które w znaczny sposób są powiązane z proekologiczną polityką Unii Europejskiej.  W jej myśl nowo powstające domy muszą być budowane w zgodzie z normami energetycznymi, zaś stare budownictwo zmuszone będzie przejść modernizację. A co to oznacza w praktyce?

Domy o zerowym zużyciu energii

Od tego roku możliwe jest tylko budowanie domów energooszczędnych, dlatego planując budowę lub zakup planu czy budynku w stanie surowym musimy o tym pamiętać. Niemożliwe będzie ogrzewanie domu kotłami na paliwo stałe, pozostawienie nieocieplonych ścian czy montaż tzw. zimnych okien. Będą one musiały być zastąpione pompami ciepła, panelami solarnymi, rekuperacją czy innymi ekologicznymi rozwiązaniami, a wszystkie zabiegi służyć będą zmniejszeniu zapotrzebowania domu w energię pierwotną

Photo by paulbr75 from Pixabay.com

Dlatego przy wyborze projektu domu i w trakcie budowy musimy pamiętać o tym, by budynek spełniał wszystkie normy obowiązujące od nowego roku.

Marta Kozłowska
Mieszka w małym domu z ogrodem na wsi. Kocha ciszę, spokój i porządek, co nie jest proste do osiągnięcia, kiedy jest się właścicielką psa i pięciu kotów. Jako copywriterka dzieli się wypróbowanymi i sprawdzającymi się patentami, które namiętnie testuje.
  Inteligentne nawadnianie z reakcją na pogodę
  Poprzedni artykuł
  Fotowoltaika – co warto o niej wiedzieć
  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Więcej w Dotacje i prawo