Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko dużych pokładów cierpliwości, dobrego rozplanowania, czasu, ale i pieniędzy. Nie każdy jest jednak w stanie wszystko sfinansować z własnych środków. Okazuje się, że wzięcie kredytu hipotecznego to nie jest jedyna pomoc, o jaką można się starać. Są również różnego typu dotacje. Sprawdź jakie!
Na dofinansowanie mogą liczyć głównie osoby decydujące się na budowę domu energooszczędnego. I tak najważniejszym i największym programem pomocowym jest Czyste Powietrze, w którego ramach można uzyskać do 15 tysięcy złotych dotacji na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła albo zakup i montaż ocieplenia różnych elementów domu, jak ściany, drzwi, okna, dach, fundamenty i brama garażowa. Beneficjentami są również właściciele starszych domów – otrzymają nawet do 37 tysięcy złotych wsparcia na wymianę starej instalacji grzewczej.
Możemy też starać się o dotację w ramach programu Mój Prąd 2022 Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego zadaniem jest między innymi rozwój energetyki prosumenckiej, gdzie prąd zostaje wytworzony przez własnych odbiorów. Niezbędna jest wówczas mikroinstalacja fotowoltaiczna i to właśnie na ten cel program przeznacza nie więcej niż 4 tysiące złotych. Kwota będzie wyższa – do 5, a nawet do 7 tysięcy złotych, gdy zdecydujemy się na zainstalowanie dodatkowych urządzeń, jak na przykład magazynu ciepła czy magazynu energii. W ten sposób zwiększymy autokonsumpcję wyprodukowanej energii.
Dotację w kwocie maksymalnie 5 tysięcy złotych można otrzymać także na budowę przydomowej instalacji, której zadaniem będzie zatrzymanie wód opadowych i roztopowych.
Skoro z jednej strony mamy program Moja Woda, to z drugiej strony jest też program Moje Ciepło. Tutaj kwota dofinansowania zależy od rodzaju zastosowanej pompy ciepła – powietrznej, gruntowej bądź wodnej – i waha się od 7 do nawet 21 tysięcy złotych.
Co prawda ulga termomodernizacyjna nie jest dofinansowaniem, jednak pozwala odliczyć od podatku wydatki poniesione na termomodernizację domu – montaż pompy ciepła, fotowoltaiki czy koszty ocieplenia budynku. Maksymalna kwota odliczenia wynosi wówczas 53 tysiące złotych. Dobrą wiadomością jest to, że możemy otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, a resztę poniesionych kosztów odliczyć w ramach wspomnianej ulgi.
Pod koniec maja 2022 roku rusza rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, skierowany do osób planujących wybudować dom jednorodzinny. Wsparcie będzie można uzyskać na kilka sposobów, np. przez zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez konieczności wnoszenia wkładu własnego (maksymalnie do 100 tysięcy złotych). Dodatkowo, jeśli w trakcie spłaty zobowiązania beneficjentom urodzi się dziecko, mogą otrzymać dopłatę do kredytu. Co więcej, po urodzeniu drugiego dziecka kredyt zmniejszy się o 20 tysięcy złotych, a trzeciego i kolejnego – o 60 tysięcy złotych. Natomiast rodziny wielodzietne lub takie, gdzie członkami są osoby niepełnosprawne, mogą pozyskać jednorazowe dofinansowanie w ramach Rodzinnego Bonu Mieszkaniowego w kwocie od 55 do 145 tysięcy złotych.
Co ważne, warto rozejrzeć się nie tylko za ogólnopolskimi programami pomocowymi, ale również lokalnymi. Okazuje się, że są uruchamiane w wielu regionach.
Zdj. główne: Avel Chuklanov/unsplash.com