Artykuł sponsorowany
Robaki i gryzonie to zawsze niemały kłopot. Gdy zalęgną się w twoim domu, ciężko się ich pozbyć. Zobacz, co zrobić, gdy w mieszkaniu pojawią się szkodniki.
Rybika cukrowego spotkać możesz na podłodze z łazienki, na blatach i wewnątrz półek w kuchni, na suszarkach na naczynia, w szafkach pod zlewozmywakiem czy w ciepłych i wilgotnych miejscach. Jego pokarmem są produkty zawierające polisacharydy, w tym również skrobię. Nie pogardzi jednak także resztkami ze stołu, papierem lub martwymi owadami z pancerzem. Bez jedzenia potrafi przeżyć około dwunastu miesięcy. Rozpoznasz go po srebrzystym łuskowatym pancerzyku, bardzo długich czułkach i trzech szczecinkach na odwłoku. Nie musisz się ich jednak obawiać, ponieważ nie atakują one człowieka i nie przenoszą żadnych chorób.
Jeśli jednak chcesz pozbyć się rybika cukrowego z domu, musisz zadbać o dokładnie osuszenie różnych miejsc. Nie zostawiać rozlanych płynów na blatach czy wylanej wody na podłodze w łazience. Ponadto warto uszczelnić wszystkie szczeliny, szpary i dziury. Po zakończonych posiłkach dokładnie sprzątaj, a jedzenie zamykaj w szczelnych pojemnikach. Jeśli mimo tych starań insekty nadal są w twoim domu, musisz iść po bardziej radykalne metody jak preparaty na rybiki, czy specjalne pudełeczka pułapki.
Roztocza znajdziesz wszędzie tam, gdzie przebywasz. Żywią się one naskórkiem człowieka i innymi resztkami organicznymi. Są one dość trudne do zwalczenia. Towarzyszą ci praktycznie na każdym kroku — w dywanach, kuchu, na pościeli, tkaninach, ubraniach, kocach, zasłonach, czyli wszędzie tam, gdzie jest stały dostęp do pokarmu i gdzie jest ciepło. Nie dostrzeżesz ich jednak gołym okiem. Szczególnie dla alergików kontakt z materiałem, na którym się usadowiły, jest bardzo szkodliwy. Wywołać może kaszel lub innego rodzaju porażenia skóry.
Stosując jednak pewne zasady, może ograniczyć ich liczebność, jednak całkowicie usunięcie ich z domu na stałe może być niemożliwe. Musisz pamiętać o regularnym i częstym praniu pościeli, kołder i poduszek w temperaturze powyżej 60 stopni. Jeśli w twoim domu mieszkają alergicy, ogranicz do minimum ilość koców i tapicerowanych mebli, a ponadto pozbądź się firan, zasłon i dywanów. Odkurzaj często i nie doprowadzaj do zbierania się kuchu na meblach. Nie zapominaj także o wietrzeniu mieszkania. A jeśli szukasz sprawdzonych środków na niechcianych lokatorów, zajrzyj na stronę https://sklepvaco.pl/.
Mole spożywcze to szkodniki, które żerują w kuchni, na takich produktach jak kasza, mąka czy cukier. Osiągać mogą do nawet 18 mm rozpiętości skrzydeł. Dorosły osobnik żyje około 14 dni, jednak w tym czasie może złożyć około 170 sztuk jajek w produktach spożywczych.
Pozbycie się tych szkodników z domu to trudna sprawa. Po ich zauważeniu trzeba przede wszystkim postawić na generalne porządki. Musisz przejrzeć wszystkie opakowania z mąki, płatków, czekoladek, kaszy, herbaty, cukierków, kawy, ryżu, cukru, przypraw czy bakalii. Wszędzie gdzie zauważysz, chociaż minimalny ślad moli, musisz wyrzucić. Jeśli z jakiejś szafki wylecą mole, musisz ją dokładnie oczyścić, a produkty, które nie znajdowały się w szczelnych stalowych lub szklanych pojemnikach, należy wyrzucić. Wszystkie czyste produkty umieść właśnie w takich słoikach, ponieważ mole są w stanie przegryźć nawet folię. Podczas sprzątania nie pomijaj nawet ścian i tyłu mebli oraz prowadnic szuflad. Ponadto nie zapomnij także o umyciu i odkurzeniu podłogi. Po wyczyszczeniu każdej powierzchni, worek z odkurzacza i worek ze śmieciami wynieść od razu do kontenera. Tych szkodników pozbędziesz się także skutecznie, stosując preparat na mole spożywcze.
Zdjęcie główne: pexels.com/Tobi &Chris