Domofony bezsłuchawkowe. Montaż i programowanie

Domofony bezsłuchawkowe. Montaż i programowanie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu, domofon jest jednym z podstawowych gadżetów zapewniających bezpieczeństwo. Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz monitorować, kto postanowił odwiedzić Twoje skromne progi. 

Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na zakup domofonu, to najwyższy czas – dobrze mieć pewność, że wpuszczasz tylko osoby znajome lub zapowiedziane. Niestety montaż i programowanie domofonów często przysparza wielu problemów. Jednak nie musisz wzywać specjalisty, aby poradzić sobie z tym zadaniem – wystarczy nasza krótka instrukcja. 

kobieta przy domofonie
Photo by user36499449 from Freepik.com

Ile domów, tyle domofonów – czyli rodzaje domofonów

Zasada działania domofonu jest bardzo prosta – jest to urządzenie elektroniczne służące do komunikacji na małe odległości. Zazwyczaj jest to wejście do klatki schodowej – mieszkanie lub brama zewnętrzna – dom. Dzięki domofonom możemy wygodnie, nie wychodząc z domu, monitorować wszelkich nieproszonych gości. Podstawowe rodzaje domofonu składają się z unifonu z słuchawką (część wewnątrz domu) oraz kasetki bramowej. Rozróżniamy domofony cyfrowe, analogowe oraz wideodomofony. 

Domofony analogowe działają na zasadzie przekazywania sygnału za pomocą żył (między 4 a 6). Kaseta bramowa wyposażona w mikrofon oraz głośnik połączona jest przewodami z unifonem na zasadzie mikrofon – słuchawka, mikrofon – głośnik oraz przycisk – sygnał dźwiękowy. Jest to najprostsza wersja tego urządzenia, która w blokach często posiada dodatkowe oznaczenia na zewnętrznej kasetce, np. wizytówki z nazwiskami mieszkańców klatki schodowej. 

Domofony cyfrowe to nowocześniejsze wersje urządzenia. Odznaczają się one dotykową klawiaturą, której używasz do wprowadzenia numeru mieszkania lub specjalnego kodu, który otwiera drzwi. Jest to rozwiązanie wygodniejsze zwłaszcza dla mieszkańców – znając kod, nie muszą wyciągać kluczy przy drzwiach wejściowych. Jego działanie opiera się na technice mikroprocesorowej, a sama instalacja jest nieskomplikowana – zazwyczaj wystarczą dwa lub trzy przewody, aby system mógł sprawnie działać. 

Wideodomofon to urządzenie, które oprócz dźwięku przekazuje także obraz z kamery zamontowanej w kasetce bramowej na mały wyświetlacz unifonu. W nowych osiedlach, gdzie wideodomofony są już montowane, wślizgnięcie się do klatki “na listonosza” nie jest takie łatwe! 

Zrób to sam – montaż domofonu w prostych krokach

Podłączenie domofonu może być czasochłonne – należy zamontować kasetkę, unifon oraz odpowiednio przeprowadzić kable w przestrzeni wokół domu. Jeśli mieszkasz w bloku, obowiązek instalacji domofonu spada na spółdzielnię mieszkaniową – nie musisz więc martwić się niczym oprócz wyglądu unifonu i tym, czy sygnał dźwiękowy będzie przyjemny dla uszu, czy raczej doprowadzać będzie domowników do stanu przedzawałowego. 

Oczywiście pierwszy krokiem montażu jest dokładne przestudiowanie instrukcji dołączonej do urządzenia. Często są one zilustrowane schematami, które znacznie ułatwią Ci pracę. Ponieważ montaż domofonu nieodłącznie wiąże się z pracami związanymi z elektryką, dla bezpieczeństwa warto wyłączyć główny bezpiecznik przed rozpoczęciem zabawy z kablami. Upewnij się też, że masz wszystkie narzędzia potrzebne do zamontowania kasetki w zewnętrznej bramie oraz przeprowadzenia przewodów z zewnętrznego elementu do unifonu – również powinny zostać one wymienione w instrukcji urządzenia.  

W miejscu, w którym przewód będzie łączył kasetkę i unifon wykonujemy wykop. Przewód umieszczamy w osłonce, zostawiając z każdej strony wolne 20 cm (możesz zostawić więcej na zapas). Jeśli wyposażyłeś się w zestaw z kasetką montowaną nadtynkowo, oszczędziłeś sobie roboty – do jej montażu wystarczą kołki rozporowe. System podtynkowy sprawia więcej problemów, gdyż w miejscu montażu musimy wydrążyć otwór o wymiarach kasetki. Nie zapomnij o miejscu na kabel! 

Unifon zazwyczaj jest mniej problematyczny – montuje się go do ściany tak samo jak kasetkę natynkową. Ostatnim krokiem jest połączenie przewodem odpowiednich elementów zapisanych w instrukcji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*