Czym jest wskaźnik EP i co na niego wpływa?

Czym jest wskaźnik EP i co na niego wpływa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne budownictwo coraz częściej kształtowane jest przez wchodzące oraz ciągle zmieniające się normy prawne, dotyczące wymogów technicznych. Na ich wpływ działają chociażby coraz istotniejsze kwestie ochrony środowiska, które determinują powstawanie nowych budowli. Budynki te muszą spełniać określone wymagania, a jednym z nich jest energooszczędność, z którą ściśle wiąże się wskaźnik EP. 

Czym jest wskaźnik EP? 

Symbolem EP określana jest Energia Pierwotna, czyli energia nieodnawialna konieczna do zapewnienia danemu budynkowi ogrzewania, grzania wody, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia.

Często wartość wskaźnika jest silnie powiązana z umieszczeniem w budynku nowych, ekologicznych rozwiązań, które pomagają obniżyć tę wartość i decydują o nadaniu mu miana domu energooszczędnego. Wpływ na to mają między innymi montaż pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej i umieszczenia ich już na etapie tworzenia projektu. 

Wysokość wskaźnika zmienia się wraz z upływem czasu. Wcześniej wskaźnik EP dotyczący nowo powstających budynków wynosił maksymalnie 95 kWh na metr kwadratowy rocznie. W tym momencie wysokość ta to już tylko 70 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Jako ciekawostka: w przypadku domów pasywnych wskaźnik EP nie przekracza nawet 20 kWh na metr kwadratowy rocznie. Wynika z tego, że wznoszenie tego typu budowli jest nie tylko znacznie bardziej ekologiczne, ale również i ekonomiczne, zwłaszcza w przypadku ich późniejszej eksploatacji. Wpływ na zmniejszenie wskaźnika EP ma dążenie do neutralności klimatycznej oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla. Co więcej, ustawodawcy starają się w ten sposób pokazać, że to nie tylko dobre rozwiązanie dla środowiska, ale również dla budżetu obywateli, gdyż początkowa inwestycja w termoizolację, budowę pompy ciepła czy montaż paneli fotowoltaicznych szybko się zwróci, a w późniejszym terminie okaże się czystą korzyścią.

Kindel Media/pexels.com

Co wpływa na wskaźnik EP?

Na wysokość wskaźnika EP wpływa kilka czynników, o które powinniśmy się zatroszczyć już na etapie projektowania domu. Należą do nich przede wszystkim izolacja cieplna budynku, wybór drzwi i okien zewnętrznych, wentylacja, a także montaż dodatkowych instalacji umożliwiających wytwarzanie energii odnawialnej. 

Podczas wyboru materiałów odpowiedzialnych za termoizolację domu lepiej stawiać na te wysokiej jakości. Dobrze również w miarę możliwości unikać tworzenia się mostków termicznych.

Podobnie jest podczas wyboru okien i drzwi. Im wyższa klasa produktów, tym lepsze parametry jesteśmy w stanie uzyskać, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie wskaźnika EP. Podczas wyboru wentylacji, jeśli zależy nam na obniżeniu wskaźnika, lepiej zdecydować się na rekuperację bądź wentylację mechaniczną zamiast tej tradycyjnej, grawitacyjnej. Dodatkowymi atutami obniżającymi wartość EP jest montaż pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych, które zaopatrują budynek w dodatkową energię odnawialną, obniżając przy tym poziom zużycia energii nieodnawialnej.

Niebagatelny wpływ na wskaźnik EP ma również wybór sposobu ogrzewania domu oraz wody. Ma to przede wszystkim znaczenie w kwestii wyboru paliwa zasilającego, na przykład piec na pellet może się okazać tu znacznie korzystniejszy niż ten na węgiel, ekogroszek czy zasilany gazem ziemnym.

Zdj. główne: Expect Best/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*